Polski
 
Menu
Main Website
IOM Main Website: www.iom.int
Na skróty
Nowość: Blog IOM
 
więcej
Aplikacja dla pracodawców
pracodawcy aplikacja.png 
​​​​
Infolinia dla migrantów

baner-multilang-animowany-3-sec.gif

Immigrants in Action

 

Newsletter IOM "Migracje: wyzwania i korzyści"
Nowa publikacja: World Migration Report 2013
x
więcej
Pomoc dla ofiar handlu ludźmi - nowa publikacja

Nowa publikacja

Platforma na rzecz integracji
SubSite Banner

Postawy wobec cudzoziemców w Polsce: prezentacja badań

Zachęcamy do zapoznania się z badaniem na temat postaw wobec cudzoziemców w Polsce, przeprowadzonym na zlecenie Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) przez ośrodek badawczy IPSOS w czerwcu 2015. Prezentacja badań dostępna jest tutaj​.

Ruszyła nowa kampania Migrant Info!

 Obejrzyj nasze spoty:

migrant_movie_1.jpg

migrant_movie_1.jpg
migrant_movie_1.jpg
migrant_movie_1.jpg
​​

​​

Zapraszamy cudzoziemców na warsztat nt. orientacji kulturowej 4-5 lipca 2015

Konferencja "Wsparcie dla repatriacji"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) zapraszają do udziału w konferencji „Wsparcie dla repatriacji” organizowanej  28 maja 2015 w Warszawie.

Celem konferencji jest prezentacja mechanizmów towarzyszących procesowi repatriacji, w szczególności  zasad i możliwości wsparcia z budżetu państwa gmin w procesie zapraszania i integracji rodzin repatriantów, dyskusja o dobrych praktykach oraz wymiana doświadczeń pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w organizację repatriacji do Polski.

Na konferencji przedstawione zostaną nowe zasady prowadzenia nauki języka polskiego dla repatriantów i ich rodzin w miejscu osiedlenia bezpośrednio po przyjeździe do RP oraz nowa mobilna aplikacja dla gmin planujących przyjęcie rodziny repatriantów. Będzie też okazja do zaprezentowania wypracowanych i wdrażanych przez gminy rozwiązań, takich jak programy adaptacyjne dla repatriantów, schematy współpracy pomiędzy lokalnymi instytucjami, szkolenia dla repatriantów, łączenie różnych źródeł finansowania działań gmin związanych z zaproszeniem rodziny repatriantów. 

Do udziału zapraszamy przedstawicieli urzędów gmin, urzędów wojewódzkich oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w proces przyjmowania repatriantów i ich rodzin. 

Konferencja odbędzie się w czwartek 28 maja 2015 r. w Warszawie, w gmachu MSW przy ul. Batorego 5, w godzinach 11.00 – 16.00. Jest organizowana w ramach projektu „Wsparcie Integracji Repatriantów” realizowanego przez IOM w partnerstwie z MSW, a współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich. Uczestnictwo w konferencji i kończącym ją obiedzie dla uczestników jest bezpłatne. Istnieje możliwość pokrycia kosztów noclegu w Warszawie i refundacji kosztów przejazdu dla ograniczonej liczby uczestników (decyduje kolejność zgłoszeń).

Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencji prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego w Internecie pod adresem http://bit.ly/1E6ain4 do dnia 15  maja 2015* (w przypadku potrzeby rezerwacji noclegu przez IOM - do 8 maja 2015).​

​Zaproszenie

Szkolenia z komunikacji międzykulturowej

​Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców zapraszają do udziału w szkoleniu „Komunikacja międzykulturowa”, które organizowane jest w Warszawie w dwóch terminach:

I grupa: 15 maja

II grupa: 22 maja

Adresatami szkolenia są nauczyciele, którzy nauczają dzieci cudzoziemskie i chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu różnic międzykulturowych oraz rozwinąć umiejętności komunikacyjne.

Szczegółowy opis szkolenia znajdą Państwo w załączniku​.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego pod następującym LINKIEM lub znajdującego się w załączniku​.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmujemy do 4 maja. 

ZAPOBIEGAJ, CHROŃ, SZCZEP –Światowy Tydzień Szczepień

W ostatnim tygodniu kwietnia obchodzimy Światowy Tydzień Szczepień. Inicjatywa ma na celu podniesienie świadomości dotyczącej znaczenia szczepień ochronnych wśród rodziców i opiekunów dzieci oraz pracowników sektora ochrony zdrowia, polityków, decydentów i mediów. 

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wciąż jedno na pięcioro dzieci nie otrzymuje podstawowych szczepień ochronnych. Jednocześnie każdego roku ponad 1,5 miliona dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu chorób zakaźnych, którym możemy zapobiec właśnie poprzez szczepienia. 

Więcej na ten temat znajduje się na blogu IOM

Wydarzenia na Morzu Śródziemnym

Tegoroczne tragedie u wybrzeży Morza Śródziemnego pochłonęły już ponad 1500 ofiar. W porównaniu, w tym samym okresie w roku ubiegłym ofiar śmiertelnych było 96. W tym roku najwięcej osób przybyło z Gambii, Senegalu, Somalii i Syrii – mężczyzn, kobiet i dzieci – w tym także dzieci bez opieki.

italy arrivals.jpg 

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) zaapelowała do Unii Europejskiej o podjęcie zdecydowanych działań ratujących życie migrantów – o skali podobnej do zakończonej w zeszłym roku operacji Mare Nostrum.

Oświadczenie IOM​ odnośnie decyzji UE o zwiększeniu operacji na Morzu Śródziemnym

RaportIOM​ na temat tragedii u wybrzeży Europy

ZAPOBIEGAJ, CHROŃ, SZCZEP

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z ekspertami na temat dostępu migrantów w Polsce do szczepień ochronnychZAPOBIEGAJ, CHROŃ, SZCZEP.

Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia w Centrum Zielna (ul. Zielna 37) w Warszawie w godz. 15.00 – 17.30. Program spotkania  dostępny jest tutaj. Uprzejmie proszę o e-mailowe lub telefoniczne potwierdzenie udziału w spotkaniu na adres: mszymanek@iom.int, tel. 22 5389197 do 27 kwietnia, godz. 13.00.

Spotkanie organizowane jest przez IOM w ramach Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji. Spotkanie zostało objęte patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Podczas spotkanie będę dystrybuowane materiały informacyjne o szczepieniach w różnych językach.

Newsletter Krajowej Platformy współpracy na Rzecz Integracji

Z przyjemnością prezentujemy pierwszy Newsletter Krajowej Platformy Współpracy na Rzecz Integracji, podsumowujący i opisujący działania zrealizowane w 2014 roku w ramach Platformy.

Mamy nadzieję, że Newsletter ten będzie stanowił ciekawe i przydatne źródło informacji na temat zrealizowanych, a w kolejnych edycjach, także planowanych inicjatyw Platformy.

Pragniemy, by nasz Newsletter na stałe wpisał się w działalność i pracę organizacji oraz instytucji członkowskich, umożliwiając im nie tylko zaznajamianie się z bieżącą działalnością Platformy, ale również pomagając w wymianie informacji i aktywnej komunikacji między poszczególnymi członkami Platformy.

Zachęcamy do zapoznania się z Newsletterem​ i do współtworzenia jego kolejnych odsłon.​

Wyniki konkursu na realizację filmu i prezentacji multimedialnej

W związku z konkursem na realizację filmu informacyjnego i prezentacji multimedialnej Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji IOM uprzejmie informuje, że komisja konkursowa zakończyła pracę, wyłaniając najlepszą spośród nadesłanych ofert. IOM skontaktuje się ze zwycięzcą konkursu. Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy za zainteresowanie i nadesłanie ofert.
 

8 marca 2015: Międzynarodowy Dzień Kobiet

Około połowa migrantów to kobiety. Dla wielu z nich migracja otwiera nowe możliwości i ścieżki rozwoju. Z drugiej strony, kobiety migrantki w większym niż mężczyźni stopniu narażone są na niebezpieczeństwa takie jak nadużycia czy przemoc. Zachęcamy do obejrzenia filmu IOM z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet oraz przeczytania artykułu na naszym blogu: Rośnie rola kobiet wsród imigrantow w Polsce i na świecie 

 


Szkolenie ,,Handel ludźmi – identyfikacja, ochrona i wsparcie ofiar”

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) oraz Urząd ds. Cudzoziemców serdecznie zapraszają pracowników jednostek pomocy społecznej i NGO na jednodniowe szkolenie ,,Handel ludźmi – identyfikacja, ochrona i wsparcie ofiar”, które odbędzie się w Warszawie w dwóch terminach do wyboru:

- I grupa: 4 marca 2015
- II grupa: 12 marca 2015.
 
Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Szczegółowy opis szkolenia znajdą Państwo  tutaj.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego dostępnego tutaj do 19 lutego 2015 na adres e-mail: gzawadzka@iom.int

Gala Złotych Wachlarzy – zapraszamy do obejrzenia filmu!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu z gali Złotych Wachlarzy 2014 oraz galerii zdjęć.

Złote Wachlarze 2014 rozdane!

18 grudnia 2014 podczas uroczystej gali ogłoszono laureatów Złotych Wachlarzy 2014. Statuetki otrzymali: Abulcadir Gabeire Farah, Prezes Fundacji dla Somalii oraz Fundacja Inna Przestrzeń. Nagrodę Publiczności otrzymała Karolina Sydow – w głosowaniu zebraliśmy ponad dwa tysiące głosów!

Podczas Gali Złotych Wachlarzy przyznano tez dwa specjalne wyróżnienia za całokształt działań na rzecz ochrony praw migrantów. Wyróżnienie otrzymali: Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Gratulujemy!​ 

Krajowa Konferencja - 18 grudnia 2014

IOM serdecznie zaprasza do udziału w konferencji Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji „Wielokulturowe miasta – migranci częścią społeczności lokalnych”. Celem tegorocznej konferencji krajowej jest podsumowanie rocznych prac Platformy oraz dyskusja na temat wyzwań, strategii, dobrych praktyk i działań z zakresu integracji migrantów z polskim społeczeństwem.

Konferencja odbędzie się w Międzynarodowy Dzień Migranta, 18 grudnia 2014 w godz. 9.00 – 15.30 w hotelu Mercure przy ul. Złotej 48/54 w Warszawie. Konferencja będzie prowadzona w języku polskim z tłumaczeniem na język angielski. 

W celu rejestracji prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 15 grudnia 2014. Liczba miejsc ograniczona. 

Program konferencji dostępny jest tutaj​. ​

Nominacje do Złotych Wachlarzy 2014 już ogłoszone – zapraszamy do głosowania publiczności

Z przyjemnością informujemy o zakończeniu etapu Nominacji do nagrody Złote Wachlarze 2014. Aby dowiedzieć się, kto otrzymał nominację w tegorocznej edycji konkursu zapraszamy na stronę www.złotewachlarze.pl. Jednocześnie uruchamiamy głosowanie publiczności – głosować można do 17 grudnia 2014 poprzez stronę konkursu.

Realizacja kampanii radiowej

Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) realizująca projekt „Prawa migrantów w praktyce 2” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich zaprasza do składania ofert na: Realizację kampanii radiowej promującej infolinię wśród przedsiębiorców zatrudniających migrantów. Szczegóły zapytania znajdują się tutaj. Oferty wykonania zlecenia prosimy nadsyłać na adres iomwarsaw@iom.int w terminie do dnia 12.01.2015 r.

Szkolenie dla organizacji pozarządowych

Zapraszamy do udziału w szkoleniu „Komunikacja międzykulturowa”, które odbędzie się w Warszawie w dwóch terminach: 4 i 5 grudnia oraz 10 i 11 grudnia 2014 roku.​

Szczegóły i zasady udziału​

Szkolenie "Rola kuratora dziecka cudzoziemskiego bez opieki"

Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) pragnie zaprosić do udziału w szkoleniu pt. Rola kuratora dziecka cudzoziemskiego bez opieki, organizowanym w ramach projektu Zwiększanie efektywności działań w dziedzinie dobrowolnych powrotów. Faza II, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów.

Szkolenie organizowane jest w dwóch terminach (do wyboru):

Celem szkolenia jest wsparcie i rozszerzenie umiejętności oraz wiedzy osób zainteresowanych pełnieniem funkcji kuratora małoletnich cudzoziemców bez opieki. Tematyka szkolenia obejmie zarówno aspekty formalno-prawne, jak i psychologiczno-rozwojowe. Założeniem szkolenia jest prezentowanie wiedzy i informacji jak najpełniej uwzględniających praktyczne aspekty pomocy dzieciom cudzoziemskim bez opieki oraz pracy towarzyszących im kuratorów. W czasie szkolenia omawiane i dyskutowane będą różne wymiary specyficznej sytuacji małoletnich cudzoziemców przebywających w Polsce bez opieki oraz szczególnych wyzwań stających przed osobami sprawującymi nad nimi kuratelę.

Szkolenie będzie prowadzone przez ekspertów (pedagog, psycholog, sędzia), specjalizujących się w różnych aspektach pracy z oraz na rzecz dzieci cudzoziemskich bez opieki w Polsce.

Do udziału w szkoleniu szczególnie zapraszamy osoby, które posiadają doświadczenie w pracy z dziećmi cudzoziemskimi oraz w pełnieniu roli kuratora, jak również osoby, które z uwagi na zakres obowiązków zawodowych i\lub kontakt z małoletnimi cudzoziemcami, byłyby w przyszłości zainteresowane sprawowaniem nad nimi kurateli.

Informujemy, że osobom zakwalifikowanym na szkolenie zapewniamy zakwaterowanie i wyżywienie oraz zwrot kosztów dojazdu.

Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w szkoleniu prosimy o przesyłanie wypełnionych kwestionariuszy zgłoszeniowych na adres mmoniuszko@iom.int do dnia 14 listopada 2014.

W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z Martą Moniuszko (tel. 22 53 89 145, fax. 22 53 89 140, e-mail: mmoniuszko@iom.int )​.

Prawa wyborcze dla cudzoziemców - tak czy nie? Prezentacja wyników badań

O projekcie:  „Analiza procesu przyznawania praw wyborczych cudzoziemcom na przykładach wybranych krajów UE” Głównym celem projektu, realizowanego przez Międzynarodową Organizację do spraw Migracji (IOM), Uniwersytet Warszawski (UW) i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) i współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, jest pozyskanie i upowszechnienie wiedzy na temat zagadnienia nadawania praw wyborczych cudzoziemcom w krajach Unii Europejskiej.

O badaniach: Zrealizowane w projekcie badania dotyczące Polski obejmowały badanie opinii publicznej, wywiady fokusowe oraz studium przypadku gminy Lesznowola. Badanie opinii publicznej pt. „Nastawienie społeczeństwa polskiego do kwestii nadawania imigrantom mieszkającym na stałe w Polsce praw wyborczych na poziomie lokalnym” zostało zrealizowane przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w dniach 5-12 marca 2014 r. na ogólnopolskiej, losowej i reprezentatywnej próbie (N=1098 wywiadów) w formie bezpośrednich wywiadów ankieterskich (wspomaganych komputerowo – CAPI). Badanie to miało ukazać nastawienie opinii publicznej oraz główne zależności wobec możliwości wprowadzenia w Polsce praw wyborczych na poziomie lokalnym dla cudzoziemców na stałe osiedlonych w Polsce.
 
Wywiady fokusowe: dotyczyły kwestii partycypacji publicznej imigrantów w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia udziału w wyborach lokalnych. Wywiady zostały przeprowadzone w dwóch turach wiosną 2014 roku z przedstawicielami trzech grup „interesariuszy”: administracji, organizacji pozarządowych działającymi na rzecz imigrantów oraz środowisk migranckich.
 
Raport z badań: w języku polskim do pobrania tutaj​w języku angielskim tutaj. 

Konferencja: Polska a migracje – wyzwania na dziś i na jutro.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Państwowa Inspekcja Pracy mają zaszczyt zaprosić na konferencję Polska a migracje – wyzwania na dziś i na jutro, która odbędzie się 19 listopada (środa) 2014r. w Warszawie.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencji prosimy o rejestrację do dnia 31 października 2014 roku na stronie internetowej: http://bit.ly/1uxbGaT
Z uwagi na fakt, iż konferencja odbywa się w gmachu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych osoby niezarejestrowane na konferencję nie będą mogły zostać wpuszczone na teren MSW. Liczba osób ograniczona. Organizatorzy potwierdzą zgłoszonym osobom możliwość uczestnictwa w konferencji.
Zaproszenie znaduje się tutaj 
Agenda znajduje się tutaj. 
 

Złote Wachlarze 2014 – zapraszamy do zgłaszania kandydatów

Z przyjemnością rozpoczynamy drugą edycję konkursu Złote Wachlarze i zapraszamy do zgłaszania propozycji nominacji w konkursie.  Konkurs ma na celu wyróżnienie Osoby oraz Instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się do wspierania integracji migrantów w Polsce, stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez migracje lub budowania dobrych praktyk w zakresie zarządzania migracjami. Statuetka Złotych Wachlarzy przyznawana jest 18 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Migranta podczas Gali Złotych Wachlarzy. Szczegóły na www.złotewachlarze.pl. Konkurs jest częścią projektu Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Konferencja: Odpowiedzialny biznes i współpraca instytucjonalna – przeciwdziałanie handlowi ludźmi, pracy przymusowej i łamaniu praw pracowniczych migrantów

Spotkanie odbyło się 9 października 2014 roku w Warszawie, organizowane przez IOM Międzynarodową Organizację ds. Migracji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW).

Spotkanie podsumowało wyniki projektu ADSTRINGO. Projekt obejmował organizację spotkań krajowych i wojewódzkich, w celu identyfikacji wyzwań, wymiany informacji i rozwoju współpracy, realizację badań i przygotowanie raportu na temat mechanizmów handlu ludźmi do pracy przymusowej, opracowanie zaleceń przez zespół międzynarodowych ekspertów dotyczących przeciwdziałania wykorzystaniu do pracy przymusowej i handlowi ludźmi oraz nadużyciom podczas rekrutacji do pracy migrantów w rejonie Państw Morza Bałtyckiego.
Program konferencji tutaj.
Wytyczne wypracowane w ramach projektu znajdują się tutaj.
 
IMGP2917.JPGIMGP2933.JPG

Zakończenie konkursu na realizację kampanii PR

​Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) informuje o zakończeniu postępowania konkursowego na realizację kampanii PR w ramach projektu „Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce’’. IOM skontaktuje się ze zwycięzcami konkursu i jednocześnie dziękuje wszystkim za udział w konkursie.

Szkolenie dla organizacji pozarządowych

Zapraszamy do udziału w dwudniowym szkoleniu „Prawa i obowiązki cudzoziemców w Polsce”, które odbędzie się w dniach 4 – 5 listopada w Warszawie.


Więcej informacji znajduje się tutaj.   

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj.  

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 13 października br.

Szkolenia dla nauczycieli

Zapraszamy na bezpłatne szkolenia z zakresu metodyki nauczania uczniów cudzoziemskich, które odbędą się we wrześniu w Warszawie.

Więcej...​

Warsztaty "Jak opracować projekt i napisać wniosek?"

IOM zaprasza na interaktywne warsztaty z opracowywania projektów, które odbędą się w dniach 12-13 września w Warszawie. Warsztaty skierowane są do organizacji migranckich i innych organizacji pozarządowych działających na rzecz integracji migrantów z polskim społeczeństwem. Warsztaty są działaniem Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji. Więcej​

Przedsiębiorczość imigrantów w Polsce

23 czerwca b.r. odbyło się w Warszawie XV spotkanie Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji poświęcone przedsiębiorczości imigrantów w Polsce. Sprawozdanie oraz materiały ze spotkanie dostępne są tutaj: sprawozdanie,  prezentacja oraz  program.

Szkolenie dla organizacji pozarządowych

Zapraszamy do udziału w szkoleniu „Prawa i obowiązki cudzoziemców w Polsce”, które odbędzie się 27 sierpnia w Warszawie.

Szczegóły i zasady udziału można znaleźć tutaj​

30 lipca 2014: pierwszy Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

Dziś, 30 lipca 2014, po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Handel ludźmi jest przestępstwem, który niszczy życie milionów osób na całym świecie – kobiet, mężczyzn i dzieci. 

Więcej na ten temat można przeczytać na blogu IOM​.

Infolinia dla migrantów w Wietnamie

Informujemy, że w ramach projektu „Prawa Migrantów w Praktyce 2”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, została uruchomiana infolinia dla migrantów w Wietnamie

Konsultant infolinii w Wietnamie udziela informacji telefonicznie pod numerem +84 4 3795 7644, mailowo pod adresem: vietnam@migrant.info.pl oraz przez Skype: migrant.info.pl

Infolinia w Wietnamie czynna jest od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 12 i od 13 do 17 czasu wietnamskiego. 

Konsultacji w języku wietnamskim nadal udziela również infolinia w Polsce pod numerem +48 22 490 20 44 czynna od poniedziałku do piątku od godziny 9 do 17 czasu polskiego. 

Serdecznie zapraszamy również do odwiedzania strony www.migrant.info.pl, dostępnej w ośmiu językach.

Warsztat nt. orientacji kulturowej - 2-3 sierpnia 2014

CO training poster_Aug 2014.JPG

Wyniki konkursu na działania Platformy

Komisja Konkursowa, w której w skład wchodzili przedstawiciele IOM, MSW i UdSC, ogłosiła wyniki konkursu na dodatkowe działania Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji. Do realizacji zostały zaakceptowane dwa projekty „ Nic o nas bez nas – lokalnie” oraz „wŁącznik – wydarzenie networkingowe dla cudzoziemców oraz członków Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji” złożone przez Fundację dla Somalii. 8 pozostałych projektów nie spełniało w pełni wymogów określonych w regulaminie konkursu. Wnioskodawcy zostali poproszeni o modyfikację projektów. Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Zwiększenie efektywności zarządzania migracjami w Polsce” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.​

Seminarium dotyczące ochrony dzieci cudzoziemskich bez opieki

Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) zaprasza do udziału w seminarium „Systemowe i praktyczne wymiary ochrony praw i sprawowania kurateli nad dziećmi cudzoziemskimi bez opieki w Polsce”, które odbędzie się w dniu 26 czerwca br. w Warszawie. Seminarium adresowane jest przede wszystkim do przedstawicieli instytucji państwowych oraz innych podmiotów, które z uwagi na zakres swoich kompetencji są zaangażowane w ochronę i opiekę nad dziećmi oraz pomoc cudzoziemcom.

Osoby zainteresowane udziałem w niniejszym spotkaniu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem http://www.iom.pl/ankiety/SitePages/formularz1.aspx najpóźniej do dnia 23 czerwca 2014 r.

Spotkanie: Przedsiębiorczość imigrantów – zyski i wyzwania dla cudzoziemców i dla Polski.

IOM zaprasza na spotkanie organizowane przez Krajową Platformę Współpracy na rzecz Integracji. : „Przedsiębiorczość imigrantów – zyski i wyzwania dla cudzoziemców i dla Polski”, które odbędzie się 23 czerwca w Warszawie w hotelu Novotel Centrum, ul. Marszałkowska 94/98.

Celem spotkania będzie próba odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ może mieć przedsiębiorczość migrantów na polską gospodarkę i polski rynek pracy, a także proces integracji migrantów z polskim społeczeństwem. Podejmiemy również próbę wskazania, jakie kroki należy podjąć, aby optymalnie wykorzystać potencjał przedsiębiorczości migrantów dla rozwoju polskiej gospodarki i polskiego rynku pracy, uwzględniając wyzwania dotyczące integracji migrantów. Program spotkania tutaj.

 

Uprzejmie proszę o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 16 czerwca (poniedziałek), godz. 16.00 poprzez wypełnienie elektronicznego formularza dostępnego tutaj​.

Organizatorzy mogą pokryć koszty podróży i noclegu dla osób spoza Warszawy. Osoby kontaktowe w sprawie organizacji spotkania: Aleksandra Karwowska (akarwowska@iom.int , tel. 22 5389199) i Janina Owczarek (jowczarek@iom.int , tel. 22 5389106).​

​​

Migrant Info Newsletter

​W ramach projektu „Prawa Migrantów w Praktyce” został uruchomiony newsletter informacyjny. Wszyscy zainteresowani mogą otrzymywać informacje o najnowszych zmianach w przepisach dotyczących cudzoziemców oraz o spotkaniach informacyjnych dla migrantów organizowanych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji. Aby zapisać się do newslettera wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie http://bit.ly/1ftcbe5. Formularz dostępny jest w języku angielskim, chińskim, francuskim, ormiańskim, polskim, rosyjskim, ukraińskim i wietnamskim.

Krajowa Platforma Współpracy na rzecz Integracji - Facebook

Z przyjemnością informujemy, że Krajowa Platforma Współpracy na rzecz Integracji ma swój profil na facebooku:

Zapraszam Państwa do polubienia Platformy!
 
Na profilu Platformy będzie można znaleźć bieżące informacje na temat działań Platformy. Zachęcam również Państwa do dzielenia się z nami ogłoszeniami o bieżących wydarzeniach i inicjatywach podejmowanych przez Państwa organizacje i instytucje.

Ogłoszenie o konkursie

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji ogłasza konkurs dla uczestników i uczestniczek Krajowej Platformy Współpracy na Rzecz Integracji na dodatkowe działania Platformy o charakterze event’ów w ramach projektu „Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.​

Regulamin konkursu jest dostępny tutaj​, a formularz wniosku jest dostępny tutaj.​​​​

Szkolenia dla organizacji pozarządowych

Zapraszamy do udziału w dwóch szkoleniach:

12 czerwca „Zjawisko handlu ludźmi – przeciwdziałanie, identyfikacja ofiar, system pomocy i ochrony ofiar handlu ludźmi w Polsce”

24-25 czerwca „Czy zmieniać dyskryminowaną mniejszość czy dyskryminującą większość? Przeciwdziałanie dyskryminacji migrantów w Polsce”


Szczegóły i zgłoszenia​​

Spotkanie w Katowicach dotyczące przeciwdziałania handlowi ludźmi do pracy przymusowej

​Dnia 29 kwietnia odbyło się w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach spotkanie: „Przeciwdziałanie handlowi ludźmi do pracy przymusowej: diagnoza problemów, usprawnienie współpracy i systemowe podejście”. Celem spotkania była wymiana informacji na temat handlu ludźmi i wykorzystania do pracy przymusowej oraz możliwości przeciwdziałania tym zjawiskom. Spotkanie to służyło również budowaniu sieci kontaktów i współpracy na rzecz przeciwdziałania handlowi ludźmi do pracy przymusowej i ochronie praw pracowników migrantów w województwie śląskim. W spotkaniu wzięło udział 27 osób – pracowników różnych instytucji i organizacji pozarządowych z województwa śląskiego, przedstawicieli MSW i IOM.  Spotkanie zostało zorganizowane przez IOM we współpracy z MSW oraz Śląskim Urzędem Wojewódzkim w ramach projektu ADSTRINGO.

Informacje o rozstrzygniętych konkursach

Pawa migrantów w praktyce 2 – tłumaczenia pisemne

Uprzejmie informujemy, iż konkurs na tłumaczenia pisemne został rozstrzygnięty. Zostali wybrani oferenci dostarczający tłumaczenia na następujące języki: angielski, francuski, ormiański, rosyjski, ukraiński i wietnamski. Z wybrany oferentami skontaktujemy się mailowo. Zostanie ogłoszony nowy konkurs na tłumaczenia na język chiński.

Prawa migrantów w praktyce 2 – tłumaczenia ustne
 Uprzejmie informujemy, iż konkurs na tłumaczenia pisemne został rozstrzygnięty. Zostali wybrani oferenci dostarczający tłumaczenia na następujące języki: chiński, francuski, hiszpański, ormiański, portugalski, rosyjski, i wietnamski. Z wybrany oferentami skontaktujemy się mailowo. Zostanie ogłoszony nowy konkurs na tłumaczenia na języki: arabski, gruziński, hindi, japoński, koreański, perski, ukraiński, tajski i turecki.
 
Prawa migrantów w praktyce 2 – druk materiałów informacyjnych
 Uprzejmie informujemy, iż konkurs na druk materiałów informacyjnych został rozstrzygnięty. Z wybranym oferentem skontaktujemy się mailowo.
 
Prawa migrantów w praktyce 2 – druk materiałów promocyjnych
 Uprzejmie informujemy, iż konkurs na druk materiałów promocyjnych został rozstrzygnięty. Z wybranym oferentem skontaktujemy się mailowo.

Postępowanie konkursowe e-learning

​Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji informuje, że zakończyło się postępowanie konkursowe dotyczące realizacji szkolenia e-learningowego w ramach projektu „Zwiększenie efektywności działań w dziedzinie dobrowolnych powrotów”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów. 

Rozpoznanie potrzeb szkoleniowych wśród organizacji pozarządowych w Polsce

Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety, która ma na celu zebranie informacji na temat potrzeb szkoleniowych organizacji pozarządowych w tematyce zarządzania migracjami i zarządzania różnorodnością.

Kwestionariusz jest skierowany zarówno do organizacji, które pracują z migrantami i na rzecz cudzoziemców w Polsce, jak i tych instytucji, które chcą rozpocząć działania w tym zakresie.
Formularz jest aktywny do 11 maja.

IOM objęła patronatem Międzykulturowy Inkubator Organizacji Imigranckich

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji objęła patronatem Międzykulturowy Inkubator Organizacji Imigranckich (MIOI) organizowany przez Fundację dla Somalii i skierowany do migrantów spoza Unii Europejskiej. Celem Inkubatora jest wsparcie rozwoju organizacji migranckich i budowanie kompetencji ich członków, tak aby mogli oni aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym kraju przyjmującego i dialogu międzykulturowym. Więcej informacji na temat inkubatora znajduje się na stronie www.immigrantsinaction.pl.

Zakończenie konkursu filmowego ,,Zoom na Różnorodność’’

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji informuje o zakończeniu konkursu filmowego ,,Zoom na Różnorodność’’. Ze względu na bardzo wyrównany poziom utworów zakwalifikowanych do II etapu, jury zadecydowało o przyznaniu czterech równorzędnych wyróżnień w wysokości 2000 zł każde. Nagrodą specjalną dla wyróżnionych utworów są pokazy na prestiżowym Planete+ Doc Film Festival. Wyróżnienie otrzymały następujące filmy (w kolejności alfabetycznej): „Khamelesz, „Larry.pl”, „Le Fada”, „Nazywam się CroDad”. Dodatkowo, nagrodę publiczności otrzymał film ,,Granice sztuki’’, który również zostanie wyświetlony podczas festiwalu Planet Doc, a spośród internautów, którzy wzięli udział w głosowaniu rozlosowane zostaną dwa podwójne zaproszenia na wybrany seans w ramach tegorocznego Planete+ Doc. IOM skontaktuje się z autorami wyróżnionych filmów oraz osobami, które wygrają zaproszenia na festiwal.

Złote Wachlarze rozdane

18 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Migranta, odbyła się uroczysta gala Złotych Wachlarzy, podczas której Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) po raz pierwszy przyznała nagrodę ZŁOTYCH WACHLARZY osobie i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do wspierania integracji migrantów w Polsce, stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez migracje i budowania dobrych praktyk w zakresie zarządzania migracjami. Statuetką ZŁOTYCH WACHLARZY 2013 nagrodzeni zostali:

- w kategorii OSOBA: pani Krystyna Starczewska, Dyrektor Zespołu Szkół „Bednarska” – za wieloletnie, stałe i konsekwentne zaangażowanie w tworzenie środowiska szkolnego wspierającego integrację dzieci migranckich przebywających w Polsce, w szczególności zwiększanie ich szans edukacyjnych oraz szeroko rozumianej integracji szkolnej,

- w kategorii INSTYTUCJA: Urząd m.st. Warszawy – za prowadzenie działań na rzecz integracji migrantów i uczestniczenie w procesie budowania dobrych praktyk w zakresie zarządzania migracjami.

Laureatom konkursu oraz wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy. Więcej informacji na temat konkursu Złotych Wachlarzy znajdą Państwo na naszym blogu.

 

Złote Wachlarze 2013

Już 18 grudnia 2013, w Międzynarodowy Dzień Migranta, Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji po raz pierwszy przyzna nagrodę ZŁOTYCH WACHLARZY osobie i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do wspierania integracji migrantów w Polsce, stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez migracje i budowania dobrych praktyk w zakresie zarządzania migracjami. Konkurs Złotych Wachlarzy stanowi część kampanii informacyjno-promocyjnej dążącej do podnoszenia świadomości społecznej na temat migracji oraz budowania pozytywnego wizerunku migrantów i ich wkładu w polską kulturę, gospodarkę, i życie społeczne.

Nagrody Złotych Wachlarzy przyznawane są najlepszym przez najlepszych. W Kapitule konkursu zasiadają eksperci w dziedzinie migracji, praw obywatelskich i praw człowieka oraz ekonomii. Więcej informacji na temat Kapituły, jak również osób i instytucji nominowanych w pierwszej edycji konkursu znajdą Państwo na naszym blogu. Konkurs stanowi część projektu „Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce’’, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

Konferencja:

Aktywny udział imigrantów w życiu obywatelskim i politycznym – doświadczenia, korzyści, wyzwania”

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji oraz Urząd ds. Cudzoziemców serdecznie zapraszają do udziału konferencji,  która odbędzie się 18 grudnia br. w Hotelu Novotel Centrum w Warszawie (ul. Marszałkowska 94/98). Tematem spotkania będą różne formy aktywnego udziału imigrantów w życiu obywatelskim i politycznym na poziomie krajowym i samorządowym. Zastanowimy się, jakie korzyści dla imigrantów i społeczeństw krajów imigracji może przynieść taki udział. Przyjrzymy się doświadczeniom oraz wyzwaniom dotyczącym aktywizacji obywatelskiej i politycznej migrantów.

 

Uprzejmie prosimy o mailowe lub telefoniczne potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 16 grudnia 2013 (e-mail: iomwarsaw@iom.int, tel. 22 53 89 103). Informujemy, że istnieje możliwość zwrotu kosztów zakwaterowania oraz podróży dla osób spoza Warszawa. Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejszy kontakt z IOM w tej sprawie. Konferencja stanowi część projektu „Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce’’, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

Konferencja

Pierwszeństwo dla ofiar: Konferencja na temat ochrony i promowania praw ofiar handlu ludźmi współorganizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Rządy Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, Rada Europy oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji odbędzie się 26 - 27 listopada 2013 w hotelu Novotel Hotel Warszawa Centrum.

 

Konferencja ma na celu zaprezentowanie i wymianę wiedzy ekspertów w zakresie handlu ludźmi.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji wyraża głęboki żal w obliczu tragedii ludzkiej u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa

IOM wyraża głęboki żal w obliczu ogromnej tragedii, jaka dotknęła setki osób próbujących przeprawić się do Europy w poszukiwaniu lepszego życia.

 

Tragedia ta jest kolejnym i jednocześnie najbardziej dramatycznym przypadkiem śmierci na morzu, jaką ponieśli migranci próbujący dostać się do Europy. W wypadku pełnej migrantów łodzi śmierć poniosło ponad sto osób, a ponad dwieście uznaje się wciąż za zaginione.

 

Uciekając często przed wojną lub prześladowaniami, pełni desperacji, a jednocześnie nadziei na lepszą przyszłość, migranci stają się ofiarami handlarzy ludźmi. Płacąc nierzadko ogromne pieniądze za przemyt, ryzykując życie swoje i swoich rodzin, na prowizorycznych łodziach udają się do Europy. Niestety wielu z nich nigdy nie dociera do celu.

 

,,Przez ostatnie dwie dekady, prawie dwadzieścia tysięcy osób zginęło u wybrzeży morza Śródziemnego, próbując przedostać się do Europy. Większość z tych migrantów kierowało się ku wyspie Lampedusa’’ – powiedział José Angel Oropeza, dyrektor biura IOM na region śródziemnomorski, które wraz z innymi organizacjami międzynarodowymi udziela wsparcia migrantom przybywającym na wyspę.

 

Podkreśla on jednocześnie, że wypadku tego nie należy postrzegać przez pryzmat liczby osób próbujących nielegalnie dostać się do Europy: w takich wydarzeniach musimy dostrzec przede wszystkim ogromną ludzką tragedię i konieczność niesienia pomocy humanitarnej.

 

Pomimo ratującym życie działaniom ze strony włoskiej straży granicznej oraz organizacji niosących pomoc humanitarną, u wybrzeży Europy wciąż giną setki ludzi. Dlatego też konieczna jest ścisła współpraca międzynarodowa pomiędzy krajami Unii Europejskiej, regionu Afryki Północnej i innymi partnerami w celu bardziej efektywnego zarządzania migracjami i przeciwdziałania handlu ludźmi, aby zapobiec podobnym tragediom.

Zaangażowanie IOM w Dialog Wysokiego Szczebla ONZ w Sprawie Migracji i Rozwoju

Dyrektor Generalny IOM William Lacy Swing przewodzi delegacji IOM uczestniczącej w Dialogu Wysokiego Szczebla w Sprawie Migracji i Rozwoju, które odbywa się w pierwszym tygodniu października w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku.

IOM, jako wiodąca światowa organizacja w dziedzinie migracji, została zaproszona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ do udziału w tym niezwykle ważnym wydarzeniu, wraz z innymi organizacjami partnerskimi Narodów Zjednoczonych.

IOM zaproponowała sześć kluczowych obszarów działania w celu bardziej efektywnego wspierania rozwoju poprzez migracje, z korzyścią dla migrantów, ich rodzin, a także krajów pochodzenia i krajów przeznaczenia. Są to:

  1. Poprawa stosunku społeczeństwa do migrantów.
  2. Uwzględnienie zjawiska migracji jako czynnika planowanego rozwoju,  zarówno na poziomie regionalnym, krajowym, jak i globalnym, oraz włączenie go w Agendę Rozwojową ONZ po 2015 roku.
  3. Przestrzeganie praw człowieka wszystkich migrantów.
  4. Zarządzanie migracjami w sytuacjach kryzysowych.
  5. Zwiększanie świadomości i wiedzy.  
  6. Promowanie spójności polityki i rozwoju instytucjonalnego.

IOM uważa, że wszelki postęp w dyskusji dotyczącej migracji może dokonać się tylko w oparciu o poszanowanie praw człowieka wszystkich migrantów. Koniecznym jest również uznanie wkładu migracji oraz samych migrantów w szerokie spektrum zrównoważonego rozwoju poprzez włączenie tematu migracji w Agendę Rozwojową ONZ po 2015 roku w ramach nowego światowego partnerstwa na rzecz rozwoju.

Konferencja Dobrobyt migrantów a rozwój

24 września w Centrum Bankowo-Finansowym ,,Nowy Świat’’ odbyła się konferencja Dobrobyt migrantów a rozwój, podczas której zaprezentowano Światowy Raport nt. Migracji 2013 oraz zainaugurowano kampanię informacyjną dążącą do podnoszenia świadomości na temat migracji oraz budowania pozytywnego wizerunku migrantów w Polsce.

 

Główną część konferencji stanowiła prezentacja World Migration Report 2013 (World Migration Report), wygłoszona przez gościa specjalnego, Gervais Appave – Doradcę Dyrektora Generalnego IOM w Genewie ds. Polityki oraz współautora raportu. Warto dodać, że raport prezentuje pierwsze na skalę światową badania migracji ukazujące, jak kierunek migracji i kraj pochodzenia wpływają na jakość życia na emigracji.

 

Ważnym elementem spotkania były także wystąpienia Pani Dyrektor Departamentu Polityki Migracyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Moniki Prus; Pani Dyrektor Krajowego Biura IOM Anny Rostockiej oraz Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców Rafała Rogali, którzy odnieśli się do wyników raportu z perspektywy Polski.

 

Druga część konferencji została poświęcona Krajowej Platformie Współpracy na Rzecz Integracji - podsumowaniu dotychczasowych osiągnięć oraz omówieniu nowych perspektyw i najbliższych planów Platformy. Spotkanie poprowadziły Marta Biernath oraz Janina Owczarek z Krajowego Biura IOM. Po zakończeniu dyskusji odbyła się projekcja filmu IOM Znaj swoje prawa i obowiązki w Polsce, skierowanego do migrantów w Polsce.

 

Konferencja zorganizowane została w ramach projektu „Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

World Migration Report

Z okazji publikacji Światowego Raportu nt. Migracji 2013 (World Migration Report) Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) zaprasza na konferencję „Dobrobyt migrantów a rozwój’’. Wydarzenie odbędzie się 24 września (wtorek) w Warszawie w Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” ul. Nowy Świat 6/12 (wejście A, Sala Kinowa) o godzinie 10.00.

 

Podczas spotkania Gervais Appave Doradca Dyrektora Generalnego IOM ds. Polityki, współautor i redaktor naczelny World Migration Report 2013 zaprezentuje raport, którego tegoroczna edycja poświęcona jest wpływowi migracji na dobrobyt i rozwój jednostki.

Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek. RSVP IOM iomwarsaw@iom.int (22) 53 89 103.

Szkolenie e-learningowe - zakończenie postępowania konkursowego

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) informuje o zakończeniu postępowania konkursowego na realizację szkolenia e-learning dotyczącego problemu handlu ludźmi.

IOM dziękuje wszystkim oferentom za zainteresowanie oraz udział w konkursie i jednocześnie informuje, że skontaktuje się ze zwycięzcami.

Konferencja "Migracje z korzyścią dla wszystkich"

Migracje z korzyścią dla wszystkich – pod takim hasłem 26 czerwca 2013 odbyła się konferencja inaugurująca projekt ,,Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami’’ realizowanym przez Międzynarodową Organizację do Spraw Migracji oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

Celem projektu jest rozwój kompetencji w zakresie zarządzania migracjami, promocja dialogu międzykulturowego oraz ułatwianie integracji migrantów poprzez kompleksowe działania skierowane zarówno do instytucji oraz społeczeństwa przyjmującego jak i samych migrantów. Konferencja była bardzo dobrą okazją do prezentacji oraz dyskusji na temat projektu jak również szans i wyzwań związanych z kwestią zarządzaniem migracjami.

 

Konferencję otworzyło wystąpienie Pana Piotra Stachańczyka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, który nakreślił polityczny oraz praktyczny wymiar projektu dla rozwoju zjawisk migracyjnych w Polsce. Prezentację projektu, jego założeń i spodziewanych rezultatów przedstawiła Pani Anna Rostocka, Dyrektor Krajowego Biura IOM. Następnie Pan Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców odniósł się do działań planowanych w ramach projektu, prezentując związane z nim oczekiwania z perspektywy UDSC. Pan Rogala zwrócił uwagę na unikatową formułę projektu, który skierowany jest zarówno do instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, jak i samych migrantów. Po wystąpieniu Pana Rogali, Pani Dominika Wieczorek - przedstawicielka Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przedstawiła planowane działania i rezultaty w ramach współpracy polsko-szwajcarskiej przy realizacji projektu.

Po wystąpieniach odbyła się dyskusja panelowa na temat zwiększania efektywności działań na rzecz migrantów poprzez rozwój kompetencji, współpracy i promocję dialogu międzykulturowego. W dyskusji panelowej udział wzięli: Pani Izabela Szewczyk, Dyrektor Wydziału ds. Cudzoziemców z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Pani Karolina Malczyk-Rokicińska, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Równego Traktowania, Pani Ksenia Naranovich, Prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Różnorodności, Pani Iwona Trochimczuk – Sawczuk, Fundacja Nasz Wybór, oraz Dr Monika Trojanowska- Strzęboszewska, Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego.

 

Po zakończeniu dyskusji panelowej, głos zabrał Wojewoda Mazowiecki, Pan Jacek Kozłowski przedstawiając związek pomiędzy efektywnym zarządzaniem migracjami za rozwojem regionów na przykładzie województwa mazowieckiego.

 

W ramach projektu zostanie przeprowadzony szereg działań skierowanych zarówno do migrantów, jak również instytucji oraz społeczeństwa przyjmującego, takich jak szkolenia z zarządzania migracjami oraz zarządzania różnorodnością dla przedstawicieli administracji państwowej oraz organizacji pozarządowych, czy też wdrożenie programu orientacji kulturowej dla migrantów mieszkających w Polsce. Kontynuowane będą również działania Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji pełniącej funkcję forum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy społecznościami migrantów, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, które odgrywają istotną rolę w procesie integracji migrantów i społeczeństwa polskiego. W ramach projektu zostanie także opracowana i wdrożona kampania PR na rzecz lepszego zrozumienia kwestii migracyjnych wśród ogółu społeczeństwa, a także przedstawicieli mediów i środowisk opiniotwórczych.

 

Dzięki współpracy ze Szwajcarią projekt stworzy unikatową możliwość poznania istniejących w tym kraju rozwiązań w zakresie zarządzania migracjami, zarządzania różnorodnością i budowania dialogu międzykulturowego, w szczególności kwestii dotyczących aktywnego uczestnictwa migrantów w dialogu obywatelskim i życiu politycznym.

Seminarium dla nauczycieli w Lublinie

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM) serdecznie zaprasza nauczycieli na seminarium pt.: „Nauczanie przedmiotowe uczniów cudzoziemskich”. Seminarium odbędzie się 14 czerwca 2013 (piątek) w godzinach 10.30-15.40 w siedzibie OIC Poland przy ul. Gospodarczej 26 w Lublinie.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Formularz zgłoszenia do pobrania tutaj.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Osoby zainteresowane prosimy o odesłanie wypełnionego formularza faksem na numer (22) 538 91 40 do dnia 11 czerwca 2013 r.

Seminarium jest organizowane w ramach projektu „Międzykulturowa Szkoła w Wielokulturowej Społeczności”. Projekt jest współfinansowany  ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Seminarium dla nauczycieli

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM) serdecznie zaprasza nauczycieli na seminarium pt.: „Zaburzenia potraumatyczne i ich wpływ na funkcjonowanie dziecka w środowisku szkolnym ze szczególnym uwzględnieniem dzieci migranckich”.

Seminarium odbędzie się 10 czerwca 2013 (poniedziałek) w godzinach 11.00-12.30 w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) przy ul. Starej 4 w Warszawie (Nowe Miasto). Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Formularz zgłoszenia do pobrania tutaj.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Osoby zainteresowane prosimy o odesłanie wypełnionego formularza na adres: mierzejewska@iom.int lub faksem na numer (22) 538 91 40 do dnia 5 czerwca 2013 r.

Seminarium jest organizowane w ramach projektu „Międzykulturowa Szkoła w Wielokulturowej Społeczności”. Projekt jest współfinansowany  ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

 

Konkurs na realizację kampanii informacyjnej

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji IOM informuje o zakończeniu postepowania konkursowego na realizacją kampanii informacyjnej ATL, BTL oraz filmu informacyjnego. IOM skontaktuje się z zwycięzcami konkursów.

Wyniki konkursu grantowego 2013

IOM ogłasza wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego 2013 dla organizacji migranckich i szkół, w których uczą się dzieci migranckie na realizację lokalnych działań integracyjnych, przeprowadzonego w ramach projektu "Międzykulturowa szkoła w wielokulturowej społeczności", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (EFI). Wyniki tutaj.

Spotkanie informacyjne dla migrantów

Z przyjemnością informujemy, iż najbliższe spotkanie informacyjne dla migrantów, organizowane przez Międzynarodową Organizację do spraw Migracji, odbędzie się 18 lutego (poniedziałek) o godz. 17.30, przy ul. Zielna 37 (Centrum Zielna), sala szkoleniowa B, niedaleko stacji metra Świętokrzyska.

 

Temat spotkania informacyjnego – „Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce” i „Praca cudzoziemców w Polsce”. Spotkanie potrwa do 3 godzin. Uczestnikom spotkania zapewniamy wydrukowane materiały w języku polskim. Uczestnikom spotkania zapewniamy również lekki poczęstunek (kawa i herbata). Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z infolinią dla migrantów– 22 490 20 44.

 

Spotkanie prowadzone będzie w języku polskim (w razie potrzeby zapewniamy możliwość udzielenia szybkiej konsultacji z języka ukraińskiego, rosyjskiego, angielskiego).

 

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Prawa migrantów w praktyce” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (EFI).

POMOC DLA MIGRANTÓW

Informujemy, iż w ramach projektu „Prawa migrantów w praktyce” jest udzielana pomoc migrantom, którzy na terenie Polski znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej na skutek wykorzystania przez pracodawcę lub pośrednika pracy.

 

W zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby, pomoc może obejmować na przykład:

– doradztwo prawnika,

– doraźną pomoc rzeczową.

 

Pomoc adresowana jest do migrantów, którzy nie są obywatelami UE i przebywają legalnie w Polsce.

 

Osoby potrzebujące pomocy mogą kontaktować się z Infolinią dla Migrantów pod numerem telefonu 22 490 20 44 lub przez stronę internetową www.migrant.info.pl.

 

Projekt „Prawa migrantów w praktyce” jest realizowany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Państwową Inspekcją Pracy. Celem projektu jest ułatwianie integracji obywateli państw spoza Unii Europejskiej, poprzez zwiększanie ich świadomości na temat praw i obowiązków w Polsce oraz podjęcie działań przyczyniających się do przeciwdziałania przejawom dyskryminacji i wyzyskowi migrantów, zwłaszcza na rynku pracy. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Informujemy, iż w ramach projektu „Prawa migrantów w praktyce” jest udzielana pomoc migrantom, którzy na terenie Polski znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej na skutek wykorzystania przez pracodawcę lub pośrednika pracy.

 

W zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby, pomoc może obejmować na przykład:

– doradztwo prawnika,

– doraźną pomoc rzeczową.

 

Pomoc adresowana jest do migrantów, którzy nie są obywatelami UE i przebywają legalnie w Polsce.

 

Osoby potrzebujące pomocy mogą kontaktować się z Infolinią dla Migrantów pod numerem telefonu 22 490 20 44 lub przez stronę internetową www.migrant.info.pl.

 

Projekt „Prawa migrantów w praktyce” jest realizowany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Państwową Inspekcją Pracy. Celem projektu jest ułatwianie integracji obywateli państw spoza Unii Europejskiej, poprzez zwiększanie ich świadomości na temat praw i obowiązków w Polsce oraz podjęcie działań przyczyniających się do przeciwdziałania przejawom dyskryminacji i wyzyskowi migrantów, zwłaszcza na rynku pracy. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Szkolenie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych pt. "Przeciwdziałanie dyskryminacji migrantów na rynku pracy w Polsce"

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM) serdecznie zaprasza przedstawicieli organizacji migranckich oraz organizacji pozarządowych na szkolenie pt. „Przeciwdziałanie dyskryminacji migrantów na rynku pracy w Polsce”. W trakcie szkolenia omówione zostanie również zjawisko handlu ludźmi do pracy przymusowej.

 

Szkolenie odbędzie się 24 stycznia 2013 r. (czwartek) w godzinach 8.30 – 16.30 w Warszawskim Centrum Sportu Młodzieżowego AGRYKOLA przy ul. Myśliwieckiej 9 w sali nr 111.

 

Szkolenie ma charakter warsztatowy i jest prowadzone metodami interaktywnymi. Szkolenie poprowadzą: p. Irena Dawid-Olczyk z La Strady (moduł o handlu ludźmi), p. Izabela Podsiadło-Dacewicz oraz p. Dominika Sadowska.

 

Program szkolenia można znaleźć tutaj.

 

Serdecznie zapraszamy do rejestracji. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: msadownik@iom.int do dnia 17 stycznia 2013 r.

 

Osobom spoza Warszawy zapewniamy zwrot kosztów za przejazd oraz nocleg w przeddzień szkolenia.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać u p. Marianny Sadownik pod numerem telefonu: 22 538 92 06.

 

Szkolenie jest organizowane przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji IOM, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Państwową Inspekcją Pracy, w ramach projektu „Prawa migrantów w praktyce”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Ogólnopolski szkolny konkurs fotograficzny „Tacy różni, a tacy podobni – cudzoziemcy w Polsce” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych

 

Już po raz czwarty rusza konkurs „Tacy różni, a tacy podobni – cudzoziemcy w Polsce”, organizowany przez Międzynarodową Organizację do spraw Migracji (IOM) w ramach projektu „Międzykulturowa Szkoła w Wielokulturowej Społeczności”. W tym roku czekamy na fotografie na temat „Różnorodność wzbogaca”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Poprzednie edycje konkursu cieszyły się ogromną popularnością.

 

 

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i pobrania formularza zgłoszenia, dostępnych na stronie www.iom.pl w dziale „Aktualności”. Prace muszą do nas dotrzeć do 28 lutego 2013 r. pod wskazany poniżej adres e-mail:

 

konkurs2012@iom.int

 

 

Życzymy powodzenia!

  

Projekt „Międzykulturowa Szkoła w Wielokulturowej Społeczności” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (EFI). Partnerami IOM przy jego realizacji są: Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.

 

18 grudnia - Międzynarodowy Dzień Migranta

Ewakuacja ponad 200 tys. migrantów z Libii w 2011 r. zwróciła uwagę świata na trudną sytuację dziesiątek tysięcy migrantów, głównie pochodzących z krajów rozwijających się, ofiar konfliktów politycznych, pozbawionych pieniędzy, pracy, dokumentów oraz środków niezbędnych do utrzymania ich rodzin.

 

Los migrantów, uwięzionych przez toczącą się w Libii wojnę domową, zmobilizował wsparcie międzynarodowe dla działań agencji, takich jak IOM i UNHCR, co pozwoliło rozpocząć szeroko zakrojoną operację repatriacji. Wśród organizacji wspierających finansowo całe przedsięwzięcie znalazł się m.in. Bank Światowy. Dzięki przekazanym 10 mln dolarów możliwie było zorganizowanie transportu powietrznego 35 tys. osób powracających z pomocą IOM do Bangladeszu.

 

Kryzys libijski naświetlił skutki, jakie dla trudnej sytuacji migrantów niosą konflikty, katastrofy naturalne oraz katastrofy powodowane działaniami człowieka. Społeczność międzynarodowa, w szczególności kraje pochodzenia oraz kraje przyjmujące migrantów, powinna zatem właściwie identyfikować skutki sytuacji kryzysowych dla migrantów i ich rodzin oraz podejmować działania zmierzające do ograniczenia ich rozmiarów, uważa IOM w związku z Międzynarodowym Dniem Migranta.

 

„Ewakuacja migrantów z Libii była niezwykłym osiągnięciem humanitarnym, ale stanowiła jedynie połowę koniecznej do wykonania pracy. IOM dostrzegła potrzebę udzielenia pomocy reintegracyjnej migrantom powracającym do Bangladeszu, w tym celu więc podjęliśmy współpracę z rządem Bangladeszu oraz Bankiem Światowym. Niestety, nie udało się nam  pomóc wszystkim migrantom, z których część musiała wrócić z pustymi rękami do krajów takich jak Czad czy Niger, ,dotkniętych głębokim kryzysem ekonomicznym i brakiem żywności”- mówi dyrektor generalny IOM William Lacy Swing.   

 

„Kryzysy mogą skutkować przepływami ludności o charakterze tak krótko- jak i długoterminowym, stanowiącymi złożony i nieprzewidywalny fenomen. Niosą one za sobą wiele wyzwań, którym społeczność międzynarodowa musi sprostać. Do tych wyzwań należy ochrona dotkniętych kryzysem migrantów, często padających ofiarą przemocy i nadużyć, do których może dojść w krajach przyjmujących lub w krajach tranzytu. Konieczne jest również zapewnienie im bezpieczeństwa i pomocy reintegracyjnej po powrocie do domu” - stwierdza dyrektor generalny IOM.

 

W celu instytucjonalizacji możliwości reagowania na sytuacje kryzysowe, rozwiązywania bieżących problemów związanych z migracjami oraz międzynarodowym systemem humanitarnym, 27 listopada b.r. Rada IOM oficjalnie przyjęła projekt dokumentu Migracyjne Działania Operacyjne IOM.

 

Ma to na celu udzielanie pomocy państwom w zakresie spoczywającej na nich odpowiedzialności za ochronę osób migrujących, szczególnie narażonych na łamanie praw człowieka i dyskryminację w sytuacjach kryzysowych.

 

Projekt Działań odpowiada na potrzeby migrantów przekraczających granice, którzy nie zostali objęci ochroną międzynarodową, ponieważ ich przemieszczanie nie jest powiązane z prześladowaniami. Są to międzynarodowi migranci przebywający w krajach przeznaczenia lub tranzytu a także przesiedleńcy wewnętrzni.

 

Dokument wymienia 15 obszarów możliwych interwencji, w tym m.in. prowadzenie  obozów dla migrantów, monitoring przesiedleń; zapewnianie schronienia oraz produktów nieżywnościowych, zapewnienie ludności dotkniętej kryzysem opieki zdrowotnej, transportu, wsparcia psychospołecznego; wdrażanie pomocy reintegracyjnej, wsparcia w administrowaniu gruntami i nieruchomościami; przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz ochrona migrantów wymagających specjalnego traktowania; świadczenie pomocy technicznej w humanitarnym zarządzaniu granicami; pomoc konsularną w nagłych wypadkach oraz wspieranie polityki migracyjnej.

 

”Znalezienie humanitarnych i skutecznych rozwiązań dla złożonych i wieloaspektowych wyzwań związanych z wynikającymi  z kryzysu przepływami migracyjnymi wymaga tworzenia stabilnych partnerstw między organizacjami międzynarodowymi, państwami oraz różnorodnymi aktorami pozarządowymi, w tym organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami mediów, sektora prywatnego, grup religijnych i ponadnarodowych wspólnot diaspory", podkreśla William Swing. „Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ochronę praw człowieka każdej z osób podejmujących migrację".

 

Informacja o wynikach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego 2012

Znane już są wyniki organizowanego przez IOM Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego 2012 dla organizacji zrzeszających migrantów oraz dla szkół, w których uczą się dzieci migranckie, na realizację lokalnych działań integracyjnych. Konkurs został przeprowadzony w ramach projektu "Międzykulturowa Szkoła w Wielokulturowej Społeczności" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich. Wyniki tutaj.

Szkolenie dla nauczycieli "Jak radzić sobie z barierą językową? - Nauczanie języka polskiego jako drugiego w szkole"

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM) serdecznie zaprasza nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów na szkolenie pt.: „Jak radzić sobie z barierą językową? – Nauczanie języka polskiego jako drugiego w szkole”.

Szkolenie odbędzie się 28 listopada 2012 (środa) w godzinach 10.00-15.00 w warszawskim biurze IOM przy ul. Mariensztat 8 w Warszawie. Warsztat poprowadzi doradca metodyczny m.st. Warszawy, pani Ewa Pawlic-Rafałowska.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Formularz zgłoszenia do pobrania tutaj.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Osoby zainteresowane prosimy o odesłanie wypełnionego formularza na adres: mierzejewska@iom.int lub faksem na numer (22) 538 91 40 do dnia 23 listopada 2012 r.

Szkolenia są prowadzone w ramach projektu „Międzykulturowa Szkoła w Wielokulturowej Społeczności”. Projekt jest współfinansowany  ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Tłumaczenie z języka polskiego na język ormiański

W związku z realizacją projektu „Prawa migrantów w praktyce”, współfinansowanego
z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM), prosi o składanie ofert
na: tłumaczenie z języka polskiego na język ormiański. Szczegóły tutaj.

Sympozjum projektu iYouth

Serdecznie zapraszamy do udziału w Sympozjum krajowym projektu „Modele integracji i zapobieganie wykluczeniu. Wzmocnienie roli młodzieży migrackiej w społeczeństwie. (iYouth)”, które odbędzie się w dniu 15 listopada 2012 roku w Pałacu Ślubów przy Placu Zamkowym 6 w Warszawie. Sympozjum jest organizowane przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) we współpracy z partnerami projektu: Biurem Pomocy i Projektów Społecznych Miasta Stołecznego, Fundacją „Nasz Wybór” i Ormiańskim Towarzystwem Kulturalnym.

Agenda sympozjum znajduje się tutaj.

Potwierdzenia udziału w spotkaniu prosimy przesyłać na adres: jurbaniak@iom.int do dnia 13 listopada (środa).

XIII spotkanie Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji

 Z przyjemnością zapraszamy na XIII spotkanie Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji, które będzie poświęcone prezentacji i dyskusji nad przedstawionym do konsultacji społecznych w październiku br. projektem ustawy o cudzoziemcach.

Spotkanie odbędzie się 9 listopada 2012 r. (piątek) w Hotelu Łazienkowskim przy ul. 29 Listopada 3b w Warszawie w godzinach od 11.00 do 14.00.

Projekt nowej ustawy zaprezentuje Pan Tomasz Cytrynowicz, Dyrektor Departamentu Legalizacji Pobytu, UdsC.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres mbiernath@iom.int lub telefonicznie pod numerem 22 53 89 211 do dnia 7 listopada (środa).

Osobom spoza Warszawy oferujemy możliwość zwrotu kosztów podróży.

Krajowa Platformy Współpracy na rzecz Integracji pełni funkcję forum komunikacji i wymiany informacji oraz doświadczeń pomiędzy przedstawicielami społeczności migranckich a polskimi instytucjami publicznymi. Platforma została utworzona przez IOM we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i obecnie działa w ramach projektu „Prawa migrantów w praktyce” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Ogólnopolski Konkurs Grantowy 2012

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji w ramach projektu „Międzykulturowa szkoła w wielokulturowej społeczności” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (EFI) ogłasza OGÓLNOPOLSKI KONKURS GRANTOWY 2012 dla organizacji zrzeszających migrantów oraz dla szkół, w których uczą się dzieci migranckie, na realizację lokalnych działań integracyjnych.  Na wnioski czekamy do 19 listopada 2012 roku.

Ogłoszenie

Formularz wniosku

„Współpraca drogą do integracji. Zalecenia dla polityki integracyjnej Polski”

Z przyjemnością informujemy, że publikacja „Współpraca drogą do integracji. Zalecenia dla polityki integracyjnej Polski” jest już dostępna. Publikacja jest efektem dotychczasowych prac Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji realizowanej w ramach projektu „Współpraca drogą do integracji”. Stanowi ona kompilację wiedzy zebranej podczas dotychczasowych 11 spotkań Platformy i prezentuje zaproponowane i przyjęte przez jej członków zalecenia dla polityki integracyjnej Polski. Projekt „Współpraca drogą do integracji” był współfinansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i realizowany przez Międzynarodową Organizację do Spraw Migracji w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Tekst zaleceń jest dostępny tutaj.

 

Konkurs literacki "Tacy różni, a tacy podobni - cudzoziemcy w Polsce"

Nagrody w konkursie szkolnym rozdane!

 

 

Laureaci ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów„Tacy różni, a tacy podobni – cudzoziemcy w Polsce” , organizowanego przez IOM, odebrali już przyznane im nagrody. Uroczystość odbyła się 2 czerwca 2012 roku w sali Kinoteki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

Większość laureatów przybyła wraz z rodzicami – a w kilku przypadkach też z rodzeństwem. Powitała ich dyrektor warszawskiego biura IOM, pani Anna Rostocka, z której rąk odbierali dyplomy pamiątkowe i nagrody: sportowe torebki na ramię dla zdobywców wyróżnień, wydawnictwa albumowe i naukowe ufundowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dla zdobywców miejsc III, markowe plecaki nadające się i do szkoły, i na wyprawy sportowe lub turystyczne – dla zdobywców miejsc II, oraz netbooki dla zwycięzców w każdej kategorii wiekowej. Wszyscy laureaci otrzymali też dodatkowe nagrody przekazane przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie – kubki termiczne z logo Unii Europejskiej i Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (EFI), z którego współfinansowany jest projekt „Międzykulturowa szkoła w wielokulturowej społeczności”.

 

Aktorzy – pani Joanna Domańska i pan Dariusz Klimek – czytali też fragmenty każdej z nagrodzonych prac, dzięki czemu mogły one pięknie wybrzmieć i być docenione. – Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że dokonaliśmy słusznego wyboru – mówił potem prof. Maciej Ząbek, jeden z członków jury konkursu. I laureaci, i ich rodzice nie kryli wzruszenia. Większość pierwszy raz słyszała prace swoje (czy swoich dzieci) prezentowane publicznie poza klasą czy szkołą.

Fragmenty zwycięskich prac można przeczytać tutaj.

Zdobywcom nagród i wyróżnień jeszcze raz gratulujemy!

XI spotkanie Krajowej Platformy na rzecz Integracji

 

Zapraszamy na XI spotkanie Krajowej Platformy na rzecz Integracji, które odbędzie się 14 czerwca 2012 r. (czwartek) w Hotelu Łazienkowskim przy ul. 29 Listopada 3b w Warszawie w godzinach od 10.00 do 16.00.

 

Celem spotkania będzie dyskusja nad rekomendacjami wypracowanymi podczas dotychczasowych spotkań w ramach Krajowej Platformy na rzecz Integracji.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres mbiernath@iom.int lub telefonicznie pod numerem 22 53 89 211 do dnia 12 czerwca (wtorek).

 

Krajowa Platforma Współpracy - stanowiąca forum komunikacji i wymiany informacji oraz doświadczeń pomiędzy przedstawicielami społeczności migranckich i organizacji zrzeszającymi migrantów, a polskimi instytucjami publicznymi - została utworzona przez IOM w partnerstwie z Departamentem Polityki Migracyjnej MSW w ramach projektu "Współpraca drogą do integracji" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

 

 

Ogólnopolska kampania informacyjna Programu Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji

Ogólnopolska kampania informacyjna na temat Programu Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji. Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) ułatwia przebywającym na terenie Polski migrantom powrót do kraju pochodzenia oraz zapewnia pomoc reintegracyjną po powrocie.

Kampania obejmie swym zasięgiem całą Polską i będzie wykorzystywała telewizję, outdoor, prasę oraz internet. Celem podjętej akcji jest poinformowanie migrantów oraz osób z ich otoczenia o możliwości skorzystania z Programu Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji oraz warunkach i zakresie świadczonej pomocy. „Sąsiedzi i przyjaciele, osoby mające bezpośredni kontakt z migrantami, są znacznie lepszym źródłem informacji, bo cieszą się ich zaufaniem. Dlatego chcielibyśmy, aby do nich również trafiły informacje o naszych działaniach.” – mówi Anna Rostocka, dyrektor biura IOM w Warszawie.

Funkcjonujący od sześciu lat Program stanowi jeden z wiodących mechanizmów umożliwiających dobrowolny powrót  cudzoziemcom, którzy z różnych względów nie mogą zostać w Polsce i pragną powrócić do swojego kraju. Osobom będącym beneficjentami programu zapewniana jest pomoc w zakresie organizacji podróży, dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z wyjazdem z Polski, jak również udzielane jest wsparcie w pierwszym okresie po powrocie. Od 2006 roku z pomocy w dobrowolnym powrocie skorzystało ponad 6500 cudzoziemców, którzy powrócili do 50 krajów.

Bohaterowie kampanii informacyjnej, tak jak migranci zgłaszający się do IOM, decydują się na powrót z różnych powodów, np. w sytuacji utraty pracy, prawa pobytu czy z powodów rodzinnych.

Kampania informacyjna oraz sam Program współfinansowane są z Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów.

Więcej szczegółów na temat Programu można uzyskać pod numerem telefonu: (22) 538 91 86.

Wyniki Konkursu "Tacy różni, a tacy podobni - cudzoziemcy w Polsce"

Z przyjemnością informujemy o wynikach konkursu „Tacy różni, a tacy podobni – cudzoziemcy w Polsce”, organizowanego przez IOM w roku szkolnym 2011/2012 w ramach projektu „Międzykulturowa Szkoła w Wielokulturowej Społeczności”, a współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (EFI).

Wyniki konkursu i listę laureatów znaleźć można tutaj.

 

Konferencja podsumowująca projekt "Współpraca na poziomie lokalnym na rzecz integracji w Europie"

W ramach międzynarodowego projektu "Współpraca na poziomie lokalnym na rzecz integracji w Europie" dnia 23 maja br. w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w sali numer 259, pl. Bankowy 2 w Warszawie odbędzie się konferencja podczas, której zostaną przedstawione rezultaty projektu.

Celem spotkania będzie prezentacja raportu krajowego na temat współpracy organizacji migranckich z administracją publiczną oraz filmu promującego rolę organizacji migranckich w procesie integracji, a także omówienie dobrych praktyk stosowanych w krajach uczestniczących w projekcie. Wnioski z dyskusji mają przyczynić się do wzmacniania kompetencji trzeciego sektora i władz lokalnych niezbędnych do realizacji efektywnych działań na polu integracji.

Spotkanie organizowane jest wspólnie przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), Stowarzyszenie Interwencji Prawnej oraz Wojewodę Mazowieckiego.

Osoby zainteresowane spotkaniem prosimy o kontakt na iomwarsaw@iom.int do 21 maja 2012 w celu potwierdzenia udziału.

Program Konferencji

Infolinia dla migrantów

Infolinia dla migrantów jest już czynna!

Dzwoniąc na infolinię mogą Państwo uzyskać odpowiedzi na pytania oraz porady naszego konsultanta.

 

Infolinia działa pod numerem telefonu (0)22 490 20 44 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17.

Opłata za połączenie zgodnie z cennikiem operatora.

 

Infolinia działa w ramach projektu „Prawa migrantów w praktyce” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

„Prawa migrantów w praktyce”

W związku z realizacją projektu „Prawa migrantów w praktyce”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM)  poszukuje organizacji, która prowadzić będzie na Ukrainie infolinię dla migrantów.

Szczegóły zapytania w załączniku.

Zainteresowane podmioty mogą zgłaszać swoje oferty do dnia 16 maja (środa) drogą mailową na adres: iomwarsaw@iom.int

Szkolenie dla nauczycieli

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM) serdecznie zaprasza nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów na szkolenia pt.: „Jak uczyć uczniów cudzoziemskich w klasie międzykulturowej? - Nauczanie przedmiotowe”.

Szkolenia odbędą się w dwóch terminach: 16 maja 2012 (środa) lub 18 maja 2012 (piątek) w godzinach 10.00-15.00 w warszawskim biurze IOM przy ul. Mariensztat 8 w Warszawie. Warsztaty poprowadzi doradca metodyczny m.st. Warszawy, pani Ewa Pawlic-Rafałowska.

Więcej informacji tutaj.

Formularz zgłoszenia tutaj.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Osoby zainteresowane prosimy o odesłanie wypełnionego formularza na adres: dgolebiewska@iom.int lub faksem na numer (22) 538 91 40 do dnia 10 maja 2012 r.

Szkolenia są prowadzone w ramach projektu „Międzykulturowa Szkoła w Wielokulturowej Społeczności”. Projekt jest współfinansowany  ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Kampania Informacyjna i pomoc w dobrowolnym powrocie

IOM Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji ogłasza konkurs na przygotowanie i przeprowadzenie kampanii informacyjnej. Szczegóły tutaj.

Information Campaign Coordinator

IOM Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji ogłasza nabór na stanowiskoInformation Campaign Coordinator. Szczegóły tutaj.

OGŁOSZENIE

Ogłoszenie: składanie ofert na realizację spotu informacyjnego do 21 marca 2012.

Zapytanie ofertowe - karty przedpłacone

IOM Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji realizująca program pomocy w dobrowolnym powrocie z Polski i reintegracji współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów poszukuje dostawcy przedpłaconych kart.

Szczegóły zapytania ofertowego w załączniku.

Spot infomacyjny - wyniki procedury konkursowej

Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji IOM informuje, iż w wyniku przeprowadzenia procedury konkursowej na opracowanie scenariusza i realizację spotu informacyjnego, żadna spośród nadesłanych ofert nie spełniła wymaganych kryteriów, w związku z czym nie wyłoniono wykonawcy.

 

Zapytanie ofertowe - dostawa biletów międzynarodowych i krajowych

IOM Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji poszukuje dostawcy międzynarodowych i krajowych biletów lotniczych, kolejowych i autobusowych. Zapraszamy do składania ofert do 17 stycznia 2012 r.

Rekomendacje dla polskiej polityki migracyjnej

Do końca marca 2012 roku ukaże się publikacja zawierająca analizę i rekomendacje dla polskiej polityki migracyjnej i integracyjnej. Prace nad przygotowaniem publikacji prowadzone są przez IOM w ramach projektu „Współpraca drogą do integracji” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich. Publikacja ma na celu prezentację rozważań dotyczących rekomendacji dla polskiej polityki migracyjnej, wypracowanych podczas spotkań Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji powołanej w 2010 jako forum komunikacji i wymiany informacji oraz doświadczeń pomiędzy polskimi instytucjami a przedstawicielami społeczności migrantów. Omówienie i analiza najważniejszych wyzwań stojących przed współczesną polityką integracyjną oraz proponowanych w różnych krajach odpowiedzi na te wyzwania, będzie stanowiło tło dla powyższych rozważań.

16/02/2011

Podręcznik dobrych praktyk dotyczących przyjmowania, ochrony i dalszego postępowania z dziećmi cudzoziemskimi bez opieki

 

IOM w ramach projektu „Zwiększanie świadomości w zakresie praw dzieci cudzoziemskich bez opieki poprzez kampanię informacyjną oraz zaangażowanie małoletnich cudzoziemców bez opieki” opublikowała podręcznik dobrych praktyk dotyczących przyjmowania, ochrony i dalszego postępowania z dziećmi cudzoziemskimi bez opieki. Podręcznik dostępny jest na stronie www.iom.pl. Jest to już druga, zaktualizowana edycja podręcznika, który po raz pierwszy ukazał się w 2008 roku. Projekt współfinansowany jest przez Komisję Europejską w ramach programu „Prawa podstawowe i obywatelstwo”.

 

Podręcznik…

Więcej o projekcie…

11/01/2011

IOM’s study on Migration, Employment and Labour Market Integration Policies in the European Union (2000-2009) has been released online. The study explores the labour market impact of migration as well as the role of migrant admission and employment policies in Europe. Anna Kicinger of the Central European Forum for Migration and Population Research is the author of the chapter on Poland.

 

The publication is available online:

Migration, Employment and Labour Market Integration Policies in the European Union (2000-2009)

 

 

 

Infolinia dla pracodawców

300x250.png

ABC Repatriacji
ABC_Repatriacji.png
 
 
Działania 2014 – podsumowanie
 
Międzykulturowa szkoła – trailer szkolenia e-learningowego
x  
Złote Wachlarze 2014
Film - Znaj swje prawa i obowiązki w Polsce
x  
PLURAL+